EGIPT


 

 

PRZEPISY CELNE I DEWIZOWE


 

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Wizę turystyczną zakupić można na lotnisku (cena ok 15 USD) i obowiązuje ona na okres 30 dni. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby małoletnie również muszą posiadać swój paszport.

Zwolnione z cła są: rzeczy osobiste, 200 szt. papierosów lub 25 cygar, 1 litr alkoholu, kamery video, aparaty fotograficzne, odtwarzacze CD, laptopy (1 szt.), lornetki i płyty CD na własny użytek. Należy jednak zgłosić kamerę, aparat fotograficzny i inne wartościowe przedmioty. Wpisanie do deklaracji kwoty wwożonej waluty oraz (nieobowiązkowo) sprzętu czy przedmiotów wartościowych pomoże nam w czasie ewentualnej kradzieży/zniszczenia. Każdy podróżny przy wjeździe powinien starannie wypełnić deklarację celną i zadbać by została podstemplowana przez celnika. Brak pieczątki czy zgłoszenia może spowodować kłopoty przy wyjeździe. Do i z Egiptu można wwieźć lub wywieźć do 10 tys EUR oraz do 5 tys. L.E. Zabronione jest wywożenie fragmentów raf koralowych, preparowanych skór zwierząt i antyków. Egipt ma bardzo zaostrzone przepisy jeżeli chodzi o przemyt narkotyków – grozi za to kara śmierci lub dożywocia.

 

ZDROWIE


 

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem "zemsty faraona". W przypadku pierwszych objawów takich zaburzeń należy zaopatrzyć się w leki (ich ceny w lokalnych aptekach są stosunkowo niewielkie oraz wydaje się je bez recepty) lub udać się do lekarza. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok stosunkowo licznych, bardzo drogich przychodni i szpitali o renomie międzynarodowej, w Egipcie funkcjonuje sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej odbiegających poziomem usług od norm europejskich. 

 

KLIMAT


 

Na wczasy do Egiptu można wybrać się przez cały rok. Średnia temperatura powietrza w najpopularniejszych regionach turystycznych nigdy nie spada poniżej 20 ºC. Jedynie na północy kraju w styczniu i w lutym może być chłodniej (ok. 18-19 ºC). Od maja do października wysokie temperatury są tam jednak pewne. Podczas lata temperatura na południu kraju sięga często ponad 40°C, ale ze względu na stosunkowo niską wilgotność powietrza (ok. 30%) można ja łatwiej znosić.

 

RELIGIA I OBYCZAJE


 

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane, a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc - poza rejonami turystycznymi - noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą być na zaczepki ludności miejscowej.
Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.

 

PŁATNOŚCI


 

Walutą obowiązującą w Arabskiej Republice Egiptu jest funt egipski (LE). Nie jest walutą wymienialną poza Egiptem.
Wymiany walut możemy dokonać w kantorach w hotelach, możemy również posługiwać się czekami podróżnymi typu Travelers które przyjmowane są praktycznie wszędzie. Należy tez pamiętać o tym, że w hotelach i na lotniskach płacimy w obcej walucie ($ i €) a nie funtach egipskich, obca waluta przyjmowana jest tez chętnie w sklepach i na bazarach i dlatego nie należy wymieniać od razu całej kwoty która posiadamy na walutę miejscową.
Banki zamykane są o godz. 14:00.

UWAGA! Ostatnio w Egipcie nie są przyjmowane dolary amerykańskie wydane przed 1996 rokiem.

 

ZAKUPY I TARGOWANIE


 

Ponieważ Egipt jest krajem islamskim, alkohol dostępny jest wyłącznie w sklepach wolnocłowych, barach, pubach i dyskotekach. Dlatego też przy wyjeździe z Polski warto zrobić zakupy w sklepie wolnocłowym. Po przylocie wolno nam kupić 3 butelki alkoholu w ciągu 48 godzin po przylocie tylko za okazaniem ważnego paszportu. W Egipcie ceny są dużo niższe niż w Europie, dlatego też opłaca się kupować np. wyroby z bawełny o bardzo dobrej jakości, biżuterię ze srebra i złota (uwaga na wysokiej jakości podróbki), dywany i kilimy a także wyroby rękodzielnictwa. Na straganach i w sklepikach znajdziemy przepiękne wyroby z mosiądzu, ceramikę, barwne stroje stylizowane na „starożytne” oraz mnóstwo popularnych wśród turystów pamiątek w postaci papirusów czy skarabeuszy.
Należy unikać „okazji” zwłaszcza jeżeli ktoś proponuje nam zakup antyków. W Egipcie istnieje absolutny zakaz wywożenia przedmiotów uznawanych za zabytkowe.
Egipcjanie uwielbiają się targować – stanowi to dla nich swoisty rytuał. Próbę zakupu danego przedmiotu na bazarze trzeba zacząć od targowania się, można bowiem obniżyć jego cenę nawet o połowę. Turyści którzy kupują towary bez zwyczajowych targów są uznawani za naiwniaków i niezbyt szanowani przez sprzedawców. Płacąc za zakupy należy mieć przy sobie niewielkie nominały, gdyż może się zdarzyć że sprzedawca oczekując bakszyszu nie będzie chciał wydać nam reszty.
Ceny w sklepach są stałe i nie podlegają negocjacjom.

 

Przykładowe ceny:


• posiłek w taniej restauracji 10LE
• ekskluzywna restauracja 30LE
• filiżanka kawy 0,50LE
• kanapka 35piastów
• butelka wody 1, 5 l - 1,5 -2 LE
• butelka coca - coli 1, 5 l 4, 5 - 5 LE
• kawa 1,5 LE do 2 LE,
• woda mineralna 1,5l - 1,5 LE do 3 LE,
• sok owocowy 0,33l - 2LE,
• piwo 6 LE,
• lody 2 LE do 4LE,
• hamburger 5 LE,
• pizza od 6 LE.
• przejazd autobusem 1LE

POZOSTAŁE INFORMACJE


 

  • Język: językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, jednak w miejscowościach turystycznych i dużych miastach nie ma problemu z porozumieniem się w języku angielskim.

 

  • Godziny pracy: większość świąt religijnych w Egipcie trwa jeden lub dwa dni i nie powinny przeszkodzić w planach wakacyjnych. W czasie Ramadanu godziny handlowe to najczęściej 9.30 do zachodu słońca, kiedy to muzułmanie jedzą tzw. iftar, a potem od 18.00 – 19.00 do ok. 24.00. W miejscowościach turystycznych większość sklepów otwarta jest od rana do późnych godzin nocnych.

 

  • Czas: po przylocie do Egiptu należy przesunąć zegarki o 1 godzinę naprzód. Wszystkie podawane podczas spotkań i zbiórek godziny są liczone według czasu lokalnego.

 

  • Telefon i internet: we wszystkich turystycznych miastach dostępne są aparaty telefoniczne na kartę. Prężnie funkcjonują tu państwowe centra telefoniczne – w nich należy z góry zapłacić za minimum trzyminutowe połączenie. W większości hoteli znajdują się kafejki internetowe lub łącze WiFi (opłata zależy od hotelu), w dużych miastach i ośrodkach turystycznych bez problemu znajdziemy kawiarenki internetowe.

 

  • Bakszysz: rodzaj napiwku którego tradycja wywodzi się z islamu (wierni dzielili się częścią swojego majątku z biednymi). W chwili obecnej bakszysz jest niezmiernie popularną formą zarabiania (często jedyna forma utrzymania rodziny) i jest wręcz oczekiwany za świadczenie wszelakich usług zwłaszcza dla turystów. Bakszyszu nie należy dawać dzieciom. Jego wysokość jest sprawa indywidualną i wyrazem uznania za określony serwis – jego wysokość ustalana jest przez obdarowującego – przeważnie od 1 LE do 1$ lub 1€. W hotelach i restauracjach napiwki zwyczajowo wynoszą 10-15% ceny.

 

  • Fotografowanie: zakazane jest fotografowanie obiektów wojskowych, mostów, portów etc. oraz funkcjonariuszy służb wojskowych czy policyjnych. W grobowcach (oprócz Doliny Królów, gdzie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania) czy muzeach fotografować można bez użycia lampy błyskowej. Jeśli zechcieli by Państwo zrobić zdjęcie komuś z przechodniów to należy zapytać o pozwolenie. Pobierane są opłaty za filmowanie. Wolno robiąc zdjęcia niemal we wszystkich zabytkowych miejscach, ale używanie lampy błyskowej jest zabronione wewnątrz grobowców, w celu ochrony malowideł. Można robić zdjęcia w meczetach i świątyniach, ale w coraz większej liczbie zabytkowych miejsc rząd wprowadził opłaty za ten przywilej.

 

  • Komunikacja: po miejscowościach turystycznych: Hurghada, Sharm El Sheikh najwygodniej jest podróżować lokalnymi, prywatnymi busami (czasem pełnia one role taksówki) lub osobowymi taksówkami. Pojazdy te słyną z dość szybkiej jazdy. Mimo, iż taksówki wyposażone są w taksometry, niewielu kierowców podaje widniejące na nim ceny – zarówno w busach, jak i w taksówkach opłatę należy ustalić przed jazdą.

 

  • Elektryczność: napięcie 220 V.