GRECJA


 

 

PRZEPISY WJAZDOWE


 

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości.

 

KLIMAT


 

Na wakacyjny wypoczynek w Grecji najlepszy jest okres od czerwca do września, kiedy to średnia temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 25 ºC. Greckie lato jest idealne na relaks na plaży – słoneczne, ciepłe i suche.Od października temperatury powietrza i wody nieco spadają, ale wciąż utrzymują się powyżej 20 ºC (za wyjątkiem regionu Salonik, gdzie temperatura wody spada do 19 ºC). W drugiej połowie miesiąca mogą pojawić się opady deszczu.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


 

W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu są zabronione. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila (badanie krwi), 0,25 promila (badanie wydychanego powietrza). Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie.

 

Wynajem samochodu:  cena od ok. 35-40 euro/dzień + paliwo. Wymagane jest ukończenie 23 lat. Cena benzyny – ok. 1,8 euro/l.

 

PŁATNOŚCI


 

W Grecji obowiązującą walutą jest euro, dlatego też ceny niewiele odbiegają od poziomu spotykanego na Zachodzie Europy. Znalezienie kantoru nie należy do łatwych zadań, za to bez większych problemów uda nam się wymienić pieniądze w banku.

Akceptowane są najpopularniejsze karty kredytowe i płatnicze. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie uda nam się skorzystać tej formy płatności. Kartą nie uda nam się zapłacić w tawernach i restauracjach znajdujących się w niewielkich kurortach oraz miasteczkach średniej wielkości, natomiast niezależnie od wielkości miasta płatność kartą jest możliwa w większości hoteli.

 

POZOSTAŁE INFORMACJE


 

  • Język: nowogrecki., można się również porozumieć w j. angielskim i niemieckim.

 

  • Elektryczność: napięcie 220 V.

 

  • Komunikacja: bilety na autobusy miejskie można kupić w kiosku lub recepcji hotelowej; bilety na autobusy międzymiastowe kupuje się na dworcu lub w pojeździe; cena biletu na autobus miejski – od 1 euro; cena taksówki ok. 2 euro/1 km.

 

  • Ceny w sklepach: woda mineralna – ok. 0,8 euro, piwo – ok. 1,5 euro, wino – ok. 3,5-5 euro, coca cola (2 l.) – ok. 2 euro, pocztówka + znaczek – ok. 1,5 euro, karta telefoniczna – od 5 euro.

 

  • Ceny w restauracji: obiad – od 12 euro, sałatka grecka – od 5 euro, gyros – od 8 euro, pizza – od 8 euro, kawa – od 3 euro, piwo – od 3 euro, lody – 4 euro.

 

  • Godziny pracy: sklepy są zazwyczaj czynne do godz. 20.00 lub 21.00 (z przerwą w ciągu dnia) we wtorki, czwartki i piątki. W poniedziałki, środy i soboty handel kończy się w porze sjesty (ok. godz. 15.00). Urzędy pracują przeważnie w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku (dotyczy to także banków).